Високите дневни температури на воздухот предизвикуваат акумулација на топлина во внатрешноста на ѕидовите на нашиот дом, каде посебен проблем се просториите каде што немаме клима. Најчесто тоа се спалните соби во кои понекогаш е речиси невозможно да се спие.

Ви носиме три совети како природно да ја разладите просторијата, односно да ја направите приспособлива и пријатна за спиење.

  • Дебели црни завеси

Тие се неопходни на прозорците од спалната соба и треба да бидат од кадифе или лен, што ќе ви ја намали температурата на пет степени. Чувајте ги затворени во текот на денот, но и навечер доколку прозорецот гледа на уличните светла.

Ако веќе имате завеси кои не би ги менувале, набавете завеси за затемнување. Ако имате ролетни, спуштете ги во текот на денот и затворете ги прозорците. Само навечер кога ќе залади и ако залади отворете го за да се проветри просторот.

  • Ленена постелнина

Постелнината е одличен избор на постелнина за лето. Дише и ќе спречи потење кај луѓе кои сакаат да бидат покриени дури и во текот на летото. Многу е полесна од класичната памучна постелнина.

  • Заменете ги светилките во просторијата

Светлината создава топлина и колку е посилна сијалицата, толку повеќе ќе се загрева просторот.

Заменете ги сијалиците со оние со помал напон и ќе постигнете помалку загревање на просторот, поприроден изглед на просторот и „потопла“ светлина. Исто така, полнете ги вашите мобилни телефони во дневната соба или кујната.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Францускиот весник „Шарли Ебдо“: Македонците се Словени со христијанска вероисповед кои се сметаат себе за обесправени
Следната статијаДали емоциите се забранети?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде