Партнерските, пријателските, родителските, соседските, колегијалните односи можат да бидат токсични.

Денес речиси сите врски се токсични, животот станува подолг, предизвиците се поголеми, нервозата е секојдневие, а соништата за идеални партнерства полека избледуваат. Се помалку луѓе се среќаваат и преживуваат, се почесто раскинуваат.


  • Дали емоциите се забранети?

Да не чувствуваме, тоа е парадигмата на нашето време. Не сакам да бидам несреќен, не сакам да страдам и за малку радост секогаш можам да посегнам по чаша или две.

Сепак, чувствата се она што длабоко нè дефинира, она што ја прави нашата личност, она што го создава нашиот свет, нашите постапки и нашиот дострел. Колку и да ги евтанизираме нашите чувства, тие се дури и длабоко складирани во нашата потсвест насочувајќи ги нашите животи.

Токсичноста во односите не ја носат тие спроти нас, туку самите ние, па самите сме одговорни за тоа.

ИЗВОРЖивим Глорија
претходниот член,Намалете ја собната температура во спалната соба пред спиење без да користите клима
Следната статијаСе воведува „итно копче“ за стари и изнемоштени лица во Скопје кои се оставени без нега

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде