Во постудениот дел од годината, интересот за додатоци во исхраната се зголемува. Познато е дека овој период е кога можноста за разни вирусни инфекции, а особено коронавирусна инфекција, е особено голема.

Толку многу луѓе се обидуваат да му помогнат на нивниот имунолошки систем во борбата против патогените микроорганизми со помош на додатоци во исхраната.

Сепак, важно е да се разгледа кои супстанции се особено важни во овој период. На овој начин ќе можете да ги изберете навистина најсоодветните додатоци во исхраната за есен и зима.

Во оваа статија, потенцираме четири важни витамини и минерали кои обично се потребни во поголеми количини во постудените месеци – не само за одржување на силен имунолошки систем, туку и за подобро расположение.

Имено, во текот на есента и зимата постои зголемен ризик од т.н. сезонско нарушување на расположението поврзано со помалку сончева светлина во тој период.

  1. ВИИТАМИН Д

Првиот и најважен е витаминот Д, за кој многу се зборува во последно време поради неговата улога во зајакнувањето на имунитетот.

Недостаток на овој исклучително важен витамин, кој е исто така потребен за апсорпција на калциум, значи зголемен ризик од разни инфекции.

За жал, ризикот телото да започне да недостасува витамин Д е најголем кога е најпотребно, во есенските и зимските месеци.

Најсигурен начин да се спречи недостаток е редовно изложување на сончева светлина, бидејќи на овој начин телото може да произведува витамин Д самостојно.

Значи, ако требаше да избереме еден додаток во исхраната што особено се препорачува во есенските и зимските сезони, тоа дефинитивно би бил витамин Д.

  1. Цинк

Меѓу минералите кои му помагаат на телото да се одбрани поефикасно од патогени организми, особено важно место има цинкот.

Не само што може да го намали ризикот од инфекција, туку може да помогне и во ублажување на симптомите на настинка ако веќе сте болни. Цинкот е важен пред се затоа што спречува вируси да се приврзуваат на клеточните wallsидови во носната празнина и затоа што учествува во производството на антитела.

Дури и ако не изберете редовно да додавате цинк во форма на додаток во исхраната, корисно е да го зголемите внесувањето барем во случај да почнете да забележувате симптоми на инфекција.

  1. ВИТАМИН Ц

Витаминот Ц се смета за еден од најмоќните антиоксиданти, или супстанции кои му помагаат на телото да се заштити од слободните радикали. Ова е особено важно за намалување на ризикот од хронични заболувања, но витаминот Ц е исто така важен за спречување или ублажување на акутни болести типични за есен и зима.

Ова е исто така витамин кој е многу важен за одржување на силен имунолошки систем. Како по правило, не е потребно да се зема витамин Ц како додаток во исхраната.

Постојат многу намирници кои се сметаат за одличен извор на овој важен витамин, како што се пиперки, разни видови агруми, киви и брокула. Додаток во исхраната со витамин Ц има смисла, особено за оние кои не се меѓу најголемите љубители на овошје и зеленчук.

Но, може да ви се најде кога сакате да го снабдите вашето тело со поголеми количини на витамин Ц за кратко време – на пример, ако почнете да ги забележувате првите симптоми на настинка.

  1. Фолна киселина

Витамин Б9 или фолна киселина во форма на додаток во исхраната е додаток кој е многу добро познат на бремените жени.

Додавањето на овој витамин се препорачува за време на бременоста, бидејќи може да го намали ризикот од проблеми со развојот на фетусот.

Сепак, овој додаток не треба да биде резервиран само за бремени жени.

Како што покажуваат резултатите од некои истражувања, додавањето на фолна киселина во есен-зима месеци може да биде особено корисно за луѓето кои имаат повеќе проблеми со расположението во овој период од вообичаеното.

Фолната киселина, меѓу другото, се смета дека помага во производството на серотонин.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде