дома информација вест Најскапото литературно дело во средата беше продадено на аукција

Најскапото литературно дело во средата беше продадено на аукција

- Првото фолио на Шекспир продадено за 10 милиони долари

40
0

Ретка копија на Првото фолио на Шекспир беше продадена за скоро 10 милиони долари во средата, со што стана најскапото литературно дело што некогаш се појавило на аукција.

Колекцијата од 36 драми, објавена непосредно по смртта на драматургот, е една од само петте целосни примероци што сè уште се во приватни раце, соопшти аукциската куќа.

Првото фолио се смета меѓу најважните збирки од литература на англиски јазик. Содржи 18 дела што претходно не се појавиле во печат и кои инаку би биле изгубени во историјата, вклучувајќи ги „Макбет“ и „Дванаесетта ноќ“.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде