Мостовите се направени за да ве преместуваат од едниот до другиот крај, најмногу преку површината на водата. Сепак, не секој е толку безбеден како што сакате да верувате.

Всушност, на некои од нив треба да им се пристапи со голема претпазливост или воопшто да не се користи. Само во САД, еден од 10 мостови всушност се смета за „структурно дефицитарни“. Тоа значи дека има проблеми и тие не се многу безбедни за употреба.

Еве ги најстрашните и најопасните мостови на светот. Некои можеби немаат соодветни безбедносни карактеристики, други имаат стрмни падини и можеби ќе треба да одите до височини што ви предизвикуваат вртоглавица:

Мостот Кралската клисура во Колорадо

Колорадо е дом на забавен парк на самиот раб на Кралската клисура, но адреналин можете да барате и на мостот Ројал Горџ.

Се наоѓа на 959 стапки над реката Арканзас и е највисокиот познат висечки мост во Америка!

Мостот Трифт во Швајцарија

Мостот Трифт се протега на 600 стапки и е висечки мост, наменет само за пешаци.

Глетките се неверојатни, но може да стане прилично морничаво кога ветерот ќе почне да дува. Покрај тоа, таа е висока 328 стапки и бараше дополнителна стабилизациска работа во 2009 година.

Мостот Karik-a-Red Rope Bridge во Северна Ирска

Брегот на Ирска е одлична туристичка атракција, а доколку се чувствувате особено авантуристички, можете да пешачите по овој мост направен од јажиња и штици.

Го поврзува Карикаред со копното и се ниша на ветрот бидејќи е дури 100 стапки над водата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Премиерката на Финска: Не сакаме воени бази на наша територија доколку влеземе во НАТО
Следната статијаЗошто некои луѓе комарците повеќе ги касаат од другите?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде