дома информација вест Најмногу заболуваат лица од 30-39 години во Скопје

Најмногу заболуваат лица од 30-39 години во Скопје

Според статистиките на Институтот за јавно здравје и неделава најмногу заболени се млади од 30-39 години

36
0

Според Извештајот на Институтот за јавно здравје за периодот од 12 до 18 октомври 2020 година:
➡️ Tестирани се вкупно 13.213 материјали;
➡️ Регистрирани сe 2.676 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со зголемување од 19,3% во однос на минатата недела, половина од новодијагностицираните се од Скопје ;
➡️ Најзастапена е возрасната група на лица на возраст 30-39 години;
➡️ Како оздравени се водат 1.089 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 25% повеќе во однос на претходната недела.

Извор: ФБ статус на Венко Филипче

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде