Главниот град на Австрија, Виена, се наоѓа на врвот по квалитет за живот, но сега освои прво место во категорија што не му оди баш најмногу во прилог.

Во категоријата „љубезност“ на резултатите од истражувањето на „Expat City Ranking 2022“, Виена го зазеде последното место на листата.

Според оценката на претставниците на странски компании о организации, упатени во работата во Австрија, Виена не е баш толку пријатна за живот.

Најдобри градови за живеење се:
1. Валенсија, Шпанија

2. Дубаи

3. Мексико Сити, Мексико

4. Лисабон, Португалија

5. Мадрид, Шпанија

6. Бангкок, Тајланд

7. Базел, Швајцарија

8. Мелбурн, Австралија

9. Абу Даби

10. Сингапур

Најлоши градови за живеење:
1. Јоханесбург, Јужна Африка

2. Франкфурт, Германија

3. Париз, Шпанија

4. Истанбул, Турција

5. Хонгконг

6. Хамбург, Германија

7. Милано, Италија

8. Ванкувер, Канада

9. Токио, Јапонија

10. Рим, Италија

ИЗВОРКајгана
претходниот член,Колку време пауза следува во текот на еден работен ден?
Следната статијаОд утре ќе јадеме поефтин леб