Во текот на првите неколку дена од 1709 година, температурата нагло опаднала – што не е невообичаено за европска зима. Но, во 1709 година тоа не било обична зима.

Кога осамнало утрото на 6 јануари, континентот бил замрзнат од Скандинавија до Италија и од Англија до Русија и не се загревал во следните три месеци.

За време на најлошата зима во последните 500 години, имало недостиг на храна, што – покрај екстремниот студ – било причина за стотици илјади смртни случаи само во Франција.

Англискиот научник Вилијам Дерам напишал: „Верувам дека мразот е поголем од кој било друг што луѓето го паметат“.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Новата владеачка коалиција во Германија ќе ја легализира продажбата на канабис за рекреативни цели
Следната статијаЕве што никако не смеете да конзумирате пред третата доза на вакцина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде