Мешунките се една од основните групи на храна и одличен извор на протеини, но понекогаш во сенка на месо или зеленчук, и покрај нивниот корисен состав.

Гастроентеролозите имаат тенденција да ги препорачуваат како извор на протеини на повеќето луѓе, бидејќи тие обезбедуваат придобивки за дигестивниот систем и за целото тело, а исто така предупредуваат на случаи кога е подобро да ги избегнувате.

Високо квалитетни протеини

За веганите и оние со ограничен внес на месо, гравот и мешунките се одлична алтернатива на месото.

Протеините се составени од поврзани синџири на аминокиселини, а гравот содржи големи количини на аминокиселини, што го прави одличен извор на протеини, вели д-р Никет Сонпал, гастроентеролог и интернист.

Покрај тоа, не содржи состојки што се наоѓаат во месо како заситени масти кои го зголемуваат нивото на холестерол во крвта.

Јадењето грав може да обезбеди 30 до 60 проценти од препорачаната дневна количина протеини. Некои од нив се суперхрана поради нивната содржина на протеини и минерали, вели д-р Џеф Скот, гастроентеролог.

Препорачаната дневна количина на протеини е 0,8 g / kg за возрасни кои живеат претежно седечки.

Ова значи дека лице со тежина од 75 килограми на ден треба да консумира околу 60 грама протеини.

Ајде да видиме колку протеини содржи една чаша варен грав:

* цреша (шарен грав, пинто) 15,6 грама

* црвен грав (бубрег) 15,2 грама

* црн грав 15,2 грама

* бел грав (морнар) 14,8 грама

* грав 12,8 грама

* месечар (калај) 11,6 грама.

Мешунките, исто така, содржат омега-3 масни киселини, фолати, железо, магнезиум и цинк.

Гастроентерологот Лоренс Хоберман вели:

Масните киселини од грав се храна за цревниот микробиом. Тие ги хранат клетките на цревната лигавица и ја зајакнуваат нивната способност да спречат пенетрација на токсини и штетни бактерии во нашиот крвоток. Покрај тоа, тие го зајакнуваат цревниот имунитет.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Домашни миленици: Како мачките ја лекуваат нашата душа?!
Следната статијаНајголемото жариште на најопасниот тип на коронавирус се наоѓа во Канада

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде