Секојдневните предизвикувачи на стрес, како што се токсините, неправилната исхрана, недоволниот сон и негативниот став кон работата или луѓето ни стојат на патот во постигнувањето рамнотежа и нe фрлаат во токсичен вител, можат да бидат причина за многу заболувања. 

Важно е да се поврзете со вашето тело за да можете да ги слушнете неговите знаци.

Еве неколку индикации дека има многу токсини во вашето тело:

Често ве мачи надуеност

Нашите тела треба да го исфрлаат отпадот секој ден. Ова вклучува движења на дебелото црево барем еднаш дневно.

Ако не испуштате отпад од вашето тело, токсините се враќаат во крвотокот и можат да создадат „хаос“.

Совет: Ако имате проблеми со столицата, обидете се да пиете повеќе вода, вежбајте, земете квалитетни пробиотици или чај од билки.

Имате лош здив

Лошиот здив не е само нешто што го расипува вашето вечерно излегување, туку може да укаже и дека сте полни со токсини.

Може да биде предизвикана од бактерии во устата кои ослободуваат мириси.

Исто така, укажува на тоа дека вашиот црн дроб и цревата имаат проблем со елиминирање на токсините.

Совет: Започнете да користите средство за чистење јазик за да ги елиминирате бактериите што го покриваат вашиот јазик.

Земете свежи билки како што се јаглика или коријандер, кои се фантастични за детоксикација на црниот дроб.

Мирисите ви пречат

Ако имате силни реакции на мириси како парфеми или чад, тоа може да биде предизвикано од токсини во вашето тело.

Честопати стануваме преосетливи на надворешни мириси ако нашиот црн дроб има проблем со елиминирање на разни токсини од нашето тело.

Кога патиштата за детоксикација се затворени, нашите тела и сетила се изоструваат и можат да предизвикаат реакции како главоболки и гадење.

Совет: Помогнете му на црниот дроб со билки како млечен трн и корен од глуварче, кои можете да ги консумирате во форма на чај.

ИЗВОРАло
претходниот член,Временска прогноза: Променливо облачно и посвежо време
Следната статијаВо спорот помеѓу Приштина и Белград се вклучува и ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде