Успешен човек со завидна кариера се фокусира на значајни работи и го цени своето време.

Времето обично го претвора во пари или остварување на цели, а не во работи кои нема да му донесат ништо корисно.

Фокусот на значајни работи е тоа што го оделува успешниот бизнисмен од неуспешниот.

Се фокусира на свои способности, а не на реалции

Успешен човек се фокусира само на своите способности, а не на релации со другите луѓе. Тој е свесен дека без разлика какви и да се околностите, неговите способности се доволно јаки да го одржат во тек.

Ракинување на договор или отказ од работно место, за него не се крај на светот. Тој знае дека неговите способности се доволни да склучи нови договори и да најде нов вработен.

Го наплаќа својот труд

Тој не работи за услуга, точно знае да го процени својот труд и своето време.

Ценејќи ги својот труд и време, тој ги наведува и другите да го проценат и оценат на ист начин. Така никогаш не очекува милосрдие, туку да го добие заслуженото.

Нема емоции во работата

Успешен човек, бизнисмен нема емоции во работата, но има принципи.

На пример него не може да го повреди нелојалноста на другиот и да го помери од неговиот тек. Но тој нема да ја толерира нелојалноста и нема да соработува со таков профил на луѓе.

 

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Што обично прават жените, а што мажите додека се на одмор?
Следната статијаГрција наложи вакцинација со трета доза за лица над 60 години

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде