Лидерите на ЕУ на видео состанок на 21 јануари би можеле да ги разгледаат барањата за воведување на европски сертификат за вакцинација, т.н. „корона пасош“, беше речено во Европската комисија.

Европската комисија вели дека денес добиле писмо од премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакси, во кое, меѓу другото, се бара воведување на сертификат за вакцинација што ќе го олесни патувањето во ЕУ.

Прашањата од ова писмо, вклучително и напредокот во вакцинацијата низ цела ЕУ, ќе бидат тема на дискусија на лидерите на ЕУ кои ќе се состанат преку видео конференција на 21 јануари. Во зависност од исходот на оваа средба, ќе можеме да одговориме на писмото на премиерот Мицотакис, рече портпаролот на Комисијата Стефан де Керсмакер.

Во Брисел додаваат дека сè уште не ја достигнале фазата кога би можеле да дадат свој став по прашањето на таканаречените пасоши за круна, кои се повеќе се споменуваат во европската јавност.

Во моментов, имаме многу проблеми во контекст на пандемијата со која се справуваме, почнувајќи од стратегијата за вакцинација, до она што ќе го сториме кога граѓаните ќе се вакцинираат. Сето тоа ќе биде дел од разговорите и со земјите-членки, наведува Комисијата.

Во писмото до претседателот на ЕК Урсула фон дер Лајен, Кирјакос Мицотакис повика на приоритет за враќање на слободата на движење низ ЕУ, но исто така предупредува на важноста од итно усогласување на позициите на земјите-членки за сертификатот за вакцинација, што според него ќе помогне во обновувањето на патувањата и туризмот низ цела Европа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде