На социјалните мрежи се појави видео од првиот снег во Србија. Снегулки го зафатија планински масив – Копаоник.

Иако есента започнува денес на календарот, дефинитивно е зима во Србија.

Како што беше објавено во најновата временска прогноза, температурите се намалија до минус, и предизвикаа зимски врнежи.

Метеорологот Ѓорѓе Ѓуриќ изјави дека снег може да настане на планините повисоки од 1.800 метри надморска височина денес, но и утре во текот на денот.

Денес дневната температура на Копаоник е -2 Целзиусови степени, така што снегот не е неочекуван.

 

 

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,42 годишна жена завршила на хиргургија поради прекумерен внес на овошје
Следната статијаВременска прогноза: Сончево и студено време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде