По повод 91-от роденден, Библиотеката на град Белград објави топ листа на книги кои корисниците на оваа институција најмногу ги изнајмувале во текот на 2021 година.

Според Библиотеката на град Белград, најчитана книга со современа преводна литература во 2021 година е романот „Мојата баба ти се извинува“ од шведскиот автор Фредрик Бакман.

Најчитаните книги во 2021 година во Библиотеката на град Белград

  •  „Баба ми ти се извинува“ – Фредрик Бакман; Лагуна, 2018 година.
  • „Денови на напуштање“ – Елена Феранте; Книга, 2018 година.
  • „Човек по име Уве“ – Фредрик Бакман; Лагуна, 2017 година
  • „Макбет“ – Ју Несбе; Лагуна, 2018 година.
  •  „Киднапиран“ – Тони Парсонс; Лагуна, 2019 година.
  •  „Девојка и ноќ“ – Гијом Мусо; Вулкан, 2018 година
  •  „Селфи“ – Јуси Адлер-Олсен; Вулкан, 2018 година
  •  „Библиотекар од Аушвиц“ – Антонио Итурбе; Јавен практикум, 2018 година.
  •  „Мојот сопруг“ – Румена Бужаровска; Книга, 2018 година.
  •  „Закон за деца“ – Иан Мекјуан; Волшебната книга, 2017 година

По тој повод беа доделени награди за најдобар библиотекар на град Белград и награда за најдобар издавач.

Наградата за најдобар библиотекар ја доби Марјан Маринковиќ, дипломиран виш библиотекар на Градската библиотека во Белград, а за најдобар издавач во 2021 година е прогласена издавачката куќа „Пчелица“ од Чачак.

ИЗВОРDanas.rs
претходниот член,Бугарскиот премиер Петков најави посета на Скопје со цел преговори за бугарското малцинство во Македонија
Следната статијаМинатата 2021 година била најтопла година во историјата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде