Научниците и лекарите не се откажуваат од обидот да ја разберат што е можно побрзо и на најдобар можен начин состојбата што ја нарекуваат „долгорочен ковид“ кај пациенти чии долгорочни симптоми траат неколку месеци по закрепнувањето од инфекција со коронавирус.

Луѓето со долготраен колкест често велат дека чувствуваат постојан замор, главоболки и “магла во главата” што се манифестира со намален фокус, концентрација, меморија, будност и наоѓање зборови за време на разговорите. Симптомите на “мозочна магла” вклучуваат заборавање и вознемиреност, конфузија и проблеми со спиењето. Овие состојби пациентите почнуваат да ги чувствуваат околу четири недели по акутната болест, рече д-р. Алфонсо Хернандез-Ромие, член на тимот што ги следи последиците од колвидот во Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ), пренесува Си-Ен-Ен.

Резултатите од студијата неодамна објавена во „Лансет“ сугерираат дека од 1.733 пациенти кои биле хоспитализирани поради ефектите на коронавирусот во кинескиот град Вухан, 76 проценти сè уште имаат најмалку еден симптом на болеста шест месеци по завршувањето на болеста.

Лекарите, исто така, откриле дека тежината на болеста во случај на ковид-19 има малку ефект врз тоа дали пациентите ќе развијат долгорочни симптоми на коски, рече Хернандез-Ромие.

man wearing white button-up collared top and black framed eyeglasses

Магла на мозокот

Д-р Алисон Навис, асистент на Медицинскиот факултет Икан во планината Синај, Њујорк, вели дека еден од најчестите симптоми на долготрајната козида е токму „мозочната магла“.

-Мозочната магла е симптом. Не е дијагноза и се манифестира различно кај различни луѓе. Честопати е комбинација на краткорочни проблеми со меморијата, тешкотии во концентрацијата или потешкотии при наоѓање зборови за време на разговор.

Д-р Навис вели дека се чини дека нема јасна врска помеѓу развојот на мозочна магла и сериозноста на болеста кога станува збор за колкот и дека тоа не е поврзано со возраста на пациентот или со други фактори на ризик по здравјето.

Лекарот рече дека нејзините колеги, исто така, забележале симптоми кај помладите пациенти, вклучително и деца и адолесценти кои преживеале само лесна форма на коронавирус и немале истовремени болести.

Со оглед на недостаток на поширок план за дијагностицирање и третман на пациенти кои страдаат од долгорочен колк, лекарите се обидуваат да влијаат на специфични симптоми, рече Навис.

Кога станува збор за мозочна магла, за жал, нема соодветен третман за добиените когнитивни промени, рече таа.

Ако проблемот е симпатичкиот нервен систем, кој регулира бројни физиолошки процеси и во кој регулацијата се одвива автономно без контрола на свеста, д-р. Навис рече дека различните техники на дишење и медитација можат да бидат корисни во третманот.

Кога станува збор за други проблеми поврзани со нервниот систем, лекарот вели дека засилената замена на течности може да биде многу корисна.

Тој ги советува пациентите кои страдаат од зголемен замор полека да вежбаат и нагласува дека не треба да прават ништо што може да ги направи да се чувствуваат полошо по вежбањето. Таа исто така посочи дека треба да се обидат да спијат доволно и да се грижат за своето ментално здравје.

За подобро дефинирање и разбирање на долгиот колк, експертите за ЦДЦ соработуваат со Националниот институт за здравство и Светската здравствена организација.

Иако сè уште не знаеме што точно ги предизвикува овие симптоми и знаеме дека тие се голем проблем за пациентот, забележуваме дека тие со текот на времето добро се опоравуваат, заклучи др. Навис.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Дали пржење во маслиново маслно навистина е канцерогено?
Следната статијаКако се манифестира мизофонија или страв од врева?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде