Една од најголемите заблуди во готвењето е дека не треба да пржете, готвите или печете во маслиново масло, но дека е правилно да го користите само ладно.

Научно е докажано дека маслиновото масло толерира температури повеќе од 190 степени (девствено и 191 степен, а екстра девственото не ги менува своите својства дури и до температура од 207 степени).

Ова докажува дека маслиновото масло може да се користи буквално во сите видови на термичка обработка.

Клучот е во температурата на маслото, а не во маслото!

Сепак, идеалната температура за пржење храна е околу 180 степени, кога екстра девственото маслиново масло воопшто нема да го промени својот хемиски состав. За споредба, температурите на маслото што се развиваат во фритезите се помеѓу 175 и 190 степени.

Забележано од нутриционистички аспект, лековитите својства на маслиновото масло се најсилни кога се користат ладни или малку загреани, како резултат на зачувување на аромата и бојата, фитонутриентите и антиинфламаторните ефекти.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Рак на дојката е најчест карцином во светот со голема смрност
Следната статијаМозочна магла е трајна последица на заболување од ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде