„Сè зависи од размерот на разгорување“, рече Дмитриј Козак на конференција во Москва, како што се создава тензија во регионот. Украинскиот регион Донбас е светлосна точка откако сепаратистите зазедоа делови од територијата во 2014 година. Во последните неколку недели избувнаа спорадични судири на ниско ниво меѓу бунтовниците и украинските сили.

Секоја страна ја обвинува другата за кршење на примирјето.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот во четвртокот за да ги види „локациите на ескалацијата“ и „да биде со нашите војници во тешките времиња во Донбас“.

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Русија да го намали военото присуство на границата со Украина.

„Зацврстена битка“

Во Москва, г-дин Козак ја спореди сегашната состојба на сепаратистите со Сребреница, градот во Босна и Херцеговина, каде што 8.000 муслимански мажи беа убиени од силите на босанските Срби во 1995 година. „Ако, како што рече нашиот претседател, таму има Сребреница, веројатно ќе мора да се најдеме во нивна одбрана“, рече Козак. Тој е заменик-шеф на руската претседателска администрација.

Г-дин Козак сугерираше дека бунтовниците сега за сега можат да се спротивстават на украинските сили, бидејќи тие се состојат од „единици зацврстени во битка“. Тој исто така ја предупреди Украина да не ги зголемува непријателствата против бунтовниците, велејќи дека тоа ќе биде „почеток на крајот“ за земјата. Во исто време, тој повика на смиреност и стабилност.

Руската анексија на украинскиот регион Крим во 2014 година и поддршката за сепаратистите во Донбас се долгогодишно болно во односите меѓу двете земји.

Западните земји ја осудија Москва за своите постапки во тоа време и воведоа санкции.

Русија негира дека испратила војска во областа Донбас и ги карактеризира руските борци како „доброволци“. Минатата недела САД ги поставија своите сили на повисоко ниво на готовност и претседателот eо Бајден ја потврди поддршката за „суверенитетот и територијалниот интегритет“ на Украина.

Во последниот знак на напнатост, бунтовниците изјавија дека еден од нивните борци бил убиен во четвртокот кога украинските трупи испукале 14 минофрлачки бомби кон едно село на периферијата на градот Доњецк.

Жена пред нејзината куќа оштетена од школки во близина на Донецк

Украина соопшти дека 25 нејзини војници биле убиени во конфликтот досега оваа година.

Канцеларката Меркел разговараше со рускиот претседател Владимир Путин на телефон во четвртокот и ја повика Русија да ги „деескалира тензиите“ со намалување на засилувањата на своите војници.

Во истиот повик, г. Путин ја обвини Украина за разгорување на ситуацијата на истокот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде