Европските регулатори на лекови ја потврдија врската помеѓу ударот во Оксфорд-АстраЗенека Ковид-19 и ретките згрутчување на крвта во средата, но престанаа да препорачуваат неговата употреба да биде ограничена. Властите во Велика Британија препорачаа луѓето под 30 години да земаат алтернативни вакцини.

Тоа е најновиот неуспех за AstraZeneca (AZN), кој се соочи со критики во врска со комуникацијата со јавноста и регулаторите, дизајнирањето на своите испитувања за вакцини и сериозните доцнења во производството што го забавија ширењето на снимките во Европа.

Властите тврдат дека придобивките од вакцината се многу поголеми од ризиците за повеќето возрасни групи. Сепак, менувањето на насоките и загриженоста за згрутчувањето на крвта ризикуваат напори за дистрибуција во сите земји. Германија минатата година ја суспендираше употребата на вакцината Астра-Зенека кај лица под 60 години, додека Австралија во четвртокот соопшти дека нема да им ја дава на лица помлади од 50 години.

Безбедносните прашања би можеле да имаат уште поголеми импликации врз земјите во развој и средни приходи, од кои многумина се потпираат на ударот за да ги отклучат своите економски враќања затоа што е поевтино од другите вакцини и може полесно да се чуваат Многумина пристапуваат до него преку Ковакс, глобална програма за споделување вакцини, која обезбеди повеќе од половина од снабдувањето од АстраЗенека од март.

Генерално, потврдени се нарачки за околу 2,4 милијарди дози на вакцина AstraZeneca, според Центарот за иновации во здравството Дјук. Тоа е приближно 28% од вкупниот глобален износ.

„Тука има многу неизвесност“, рече Бен Меј, директор за макро истражување на „Оксфорд Економикс“. Тој рече дека случувањата во AstraZeneca не се доволни за ревидирање на блискорочните прогнози за раст, но дека тој ќе продолжи внимателно да ја следи ситуацијата.

Светската здравствена организација во изјавата од средата рече дека „врз основа на сегашните информации, каузалната врска помеѓу вакцината и појавата на тромби со ниски тромбоцити се смета за веродостојна, но не е потврдена“.

AstraZeneca рече дека скоро 200 милиони луѓе ширум светот веќе ја примиле својата вакцина и дека прегледите од регулаторите на ЕУ и Велика Британија „потврдија дека вакцината нуди високо ниво на заштита од сите сериозности на Covid-19 и дека овие придобивки продолжуваат да се надминуваат ризиците “.

Медицински работник се подготвува да инокулира жена со доза на вакцина AstraZeneca во Хајдерабад на 5 април.

Груб почеток

AstraZeneca доби овластување за итна употреба од Обединетото Кралство кон крајот на декември и Европската унија еден месец подоцна. Бидејќи вакцината беше поевтина и можеше да се чува на повисоки температури од оние што ги развија Pfizer (PFE) и Moderna (MRNA), беше најавена како напредок, особено за помалку богатите земји во кои немаат софистицирани логистички мрежи.

Компанијата, исто така, создаде многу добра волја ветувајќи дека ќе ја снабдува својата вакцина без профит за време на пандемијата и со партнерство со Институтот за серум во Индија, кој се согласи да произведе повеќе од 1 милијарда дози за земјите со низок и среден приход. АстраЗенека преку Ковакс веќе обезбеди над 30 милиони дози на повеќе од 58 земји.

Сепак, низа погрешни чекори генерираа низа лоши наслови за англо-шведскиот производител на лекови.

Првиот број се појави во ноември, кога компанијата се соочи со прашања во врска со податоците од големи испитувања. Волонтерите добија различни дози поради грешка во производството, создавајќи конфузија во врска со нејзината вистинска ефективност.

AstraZeneca не спомна дека грешката предизвикала несовпаѓање во дозирањето во првичното соопштение, предизвикувајќи загриженост за недостаток на транспарентност.

„Мразам да ги критикувам колегите академици или кој било за тоа прашање, но објавувањето информации како ова е како да барате од нас да пробаме и да ги прочитаме листовите од чајот“, рече д-р Саад Омер, специјалист за вакцини на Медицинскиот факултет во Јеил, на време

Следуваа повеќе сопнувања. Германската комисија за вакцини во јануари соопшти дека снимките на AstraZeneca не треба да се даваат на лица постари од 65 години, наведувајќи недоволни податоци за возрасната група. Франција првично ги ограничи вакцините AstraZeneca на оние под 65 години. И двете земји го сменија курсот минатиот месец.

Jeефри Лазарус, шеф на групата за истражување на здравствените системи на Институтот за глобално здравје во Барселона, претходно за Си-Ен-Ен Бизнис изјави дека ова е прашање што може да се „избегне лесно“, поврзано со дизајнот на судењето.

Доколку ширењето на вакцините беше мазно, таквите сопнувања можеби беа заборавени. Но, постојаните недостатоци во снабдувањето со снимките на AstraZeneca во Европа, кои сега се наоѓаат во третиот бран инфекции со коронавируси, предизвикаа огромна политичка реакција во блокот. Водачите воведоа ограничувања на извозот на вакцини.

„Да ги добиевме 100% од вакцините на„ АстраЗенека “што ни беа договорени, Европската унија денес ќе беше на исто ниво со Велика Британија во однос на вакцините“, изјави европскиот комесар Тиери Бретон во неодамнешното интервју за весникот „Ле Паризиен“. „Значи, можам да кажам дека џебот на турбуленции што ги доживеавме се должи единствено на неуспехот на АстраЗенека да испорача.

Идната улога на AstraZeneca

Компанијата исто така се спротивстави на американските регулатори минатиот месец кога достави пробни податоци од земјата. Националниот институт за алергија и заразни болести на САД изрази загриженост дека доставените информации за ефикасност се „застарени“. AstraZeneca брзо испрати ревидирани податоци, но д-р Ентони Фаучи, директорот на агенцијата, ги нарече „неизнудена грешка“.

Сега, бидејќи стравот од ретки згрутчувања на крвта ги принудува владите ширум светот да ја преиспитаат анализата на ризик-корист за обезбедување снимки за сите возрасни групи, САД укажаа дека не им се потребни дози на AstraZeneca.

„Имаме доволно многу добри вакцини“, рече Фаучи, кој служи и како главен медицински советник на претседателот eо Бајден, за Си-Ен-Ен во средата.

Сепак, не сите земји ќе го имаат тој луксуз. Индија, на пример, силно се потпира на ударот на АстраЗенека, бидејќи се обидува да се спротивстави на алармантниот скок во случаите.

Лазарус во четвртокот рече дека ако побогатите нации одлучат дека сакаат да го намалат своето потпирање на „АстраЗенека“, тој се надева дека може да се испраќаат снимки до други нации кои имаат потреба, бидејќи податоците сепак укажуваат дека се безбедни и ефикасни.

„Постојат многу други земји кои немаат други опции поради логистиката … и поради трошоците“, рече тој.

Тој сепак се грижи дека целиот лош публицитет може да влијае на подготвеноста на луѓето да прифатат вакцина АстраЗенека кога ќе стане достапна.

„Ова дефинитивно ќе влијае на угледот на вакцината АстраЗенека“, рече Лазар. „[Тоа] ќе доведе до помало внесување“.

Тоа може да биде лоша вест за глобалното закрепнување на економијата. Оваа недела, Меѓународниот монетарен фонд ја надгради својата прогноза за глобален раст оваа година на 6%. Но, таа проценка делумно зависи од темпото на проширување на вакцините.

„Сè што може ефикасно да ја намали достапноста на вакцините, очигледно не е добра вест“, рече Меј од „Оксфорд Економикс“.

Вакцината „сè уште е употреблива за најранливите делови од населението“, истакна тој. Но, заедно со недостиг на снабдување, новите ограничувања може да го комплицираат обновувањето во земјите каде вакцината на АстраЗенека е од клучно значење за стратегиите за излез од пандемија, рече Меј.

ИЗВОРCNN
претходниот член,Москва може да ги „брани“ бунтовниците поддржани од Русија
Следната статијаСемејни стереотипи со кои општеството расчисти последни 10 г.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде