Службите за итни случаи беа информирани околу 22 часот во саботата дека хеликоптерот не се вратил од екскурзијата.

Најбогатиот човек во Чешка, милијардерот Петр Келнер (56), познат во Србија како сопственик на Теленор, е една од петте жртви на падот на хеликоптерот на Алјаска, соопшти денеска неговата финансиска група ППФ.

„Њујорк тајмс“ пишува дека Келнер бил на патување со хеликоптерот „Ербас АС350 Б3“ кога авионот паднал во близина на глечерот Ник.

Келнер загинал заедно со уште еден гостин во планинарскиот дом „Планината Тордрило“, Бенџамин Ларокаја, исто така од Чешка, двајца водичи Грегори Хармс и Шон Мекманани и пилотот Зак Расел.

Едно лице преживеало и е во критична состојба, соопшти армијата на Алјаска, додавајќи дека Националниот одбор за безбедност во сообраќајот ќе спроведе истрага за да се утврдат причините за несреќата.

Службите за итни случаи беа информирани околу 22 часот во саботата дека хеликоптерот не се вратил од екскурзијата и дека биле забележани остатоци од падот во близина на глечерот Ник.

„Њујорк Тајмс“ истакнува дека „Планината Тордрило“ е луксузно одморалиште за повеќе спортови и нуди пакети за водење патеки за хели-скијање во текот на зимата со цени од 15.000 долари по лице.

Одморалиштето изрази жалење за несреќата, наведувајќи дека за прв пат по 17 години, тие се соочиле со настан од вакви размери.

Властите истакнаа дека теренот е многу стрмен и покриен со снег и дека се спроведува истрага. Остатоците од хеликоптерот се извлекуваат, а спасувачите се обидуваат да ги извлечат пред да пристигне снежната бура.

Според информациите од одморалиштето, Келнер бил чест гостин и пријател.

Комплексот Тордрило е луксузно спортско одморалиште кое на своите гости им нуди скијачка турнеја со хеликоптер по цена од 15 000 УСД по лице.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Баба на Барак Обама од Кенија умре на 99 годишна возраст
Следната статијаВиена дели бесплатни брзи тестови за тестирање на населението

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде