Од следната недела, Виена ќе сподели бесплатни домашни тестови за нејзини жители за да утврди дали се заразени со коронавирус, објави во петокот градската влада.

Околу 1,2 милиони тестови ќе бидат достапни за жителите на Виена, град со 1,9 милиони жители, секоја недела, а околу 200 000 примероци ќе се анализираат дневно во главниот град на Австрија.

Тестовите може да се подигнат во околу 150 градски аптеки.

Виенците ќе можат да ги достават таму за анализа, а истото ќе можат да го сторат во стотици градски супермаркети.

Целта на овој проект е „да се воспостави еден вид заштита на населението“ се додека не се гарантира доволно количество вакцина, рече градоначалникот на социјалдемократот во Виена, Михаел Лудвиг.

Градот, исто така, сака да сподели домашни тестови со цел, по велигденските празници, да им овозможи на своите жители пристап до продавниците кои ќе побараат да влезат со негативен резултат од тестот.

Во Виена и другите источни региони на Австрија, градските власти воведоа затворање од четврток до најмалку вторник по Велигден за да спречат единиците за интензивна нега да пренатрупаат пациенти со ковид19.

Антигените тестови што ќе се прават во специјални центри и аптеки ќе продолжат да бидат бесплатни како и досега.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Морничаво: Сопственик на „Теленор“ во Србија загинал во Алјаска на ужасен начин!
Следната статијаСЗО: Сите хипотези за потеклото на коронавирус остануваат отворени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде