дома информација ММФ објави: Корона вирусот економски најмногу оди во прилог на Кина

ММФ објави: Корона вирусот економски најмногу оди во прилог на Кина

Сите други земји во рецеси, само Кина ќе забележи голем економски раст годинава

162
0

Кина ќе биде единствената голема економија што забележа раст годинава, додека поголемиот дел од светот ќе почувствува длабока рецесија поради пандемијата на корона вирус, објави Меѓународниот монетарен фонд.

И покрај отворањето на економиите, глобалниот раст ќе биде во минус од 4,4 проценти, објави ММФ во последниот извештај за светската економија.

Според таа проценка, ова е најтешката криза од Големата депресија во 30-тите години на минатиот век.

Светската економија доживеа раст во третиот квартал, поради што проценката е корегирана за 0,8 проценти во споредба со претходната, што беше уште попесимистичко, објави ММФ.

Извор: Alo.rs

претходниот член,Глобално затоплување се заканува со исчезнување на туристичките места во Алјаска и цунами
Следната статијаНека не ве лаже сонцето, облечете се потполо!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде