Од вчера по 100 евра помош за сите граѓани од 16 до 29 години во Србија

Во Србија од вчера почна исплатата на државната помош во висина од 100 евра која имаат право да ја земат сите млади на возраст од 16 до 29 години.

Како што информираа српските власти, исплатата ќе трае во наредните два дена.

Право да се пријават за државна помош имаа сите српски државјани на возраст од 16 до 29 години во рамки на акцијата „Да кликнеш од среќа“.

Според податоците на српското министерство за финансии по 100 евра ќе легнат на сметките на 1.105.000 млади Срби како помош за справување со ковид пандемијата.

Во април и октомври минатата година српската влада префрли по 30 евра на сметките на сите полнолетни граѓани а во декември им исплати по 20 евра.

Пензионерите во септември лани добија по 50 евра на сметките а во декември уште дополнителни 20.
Помош од 60 евра во јуни минатата година беа префрлени на сметките на сите грѓаани кои се водат како невработени.

Награди имаше и за граѓаните кои се вакцинирале. Според објавените податоци, 2,5 милиони Срби кои се вакцинираа до 31 мај лани, добија по 25 евра на своите сметки.

За идната година во јануари се најавуваат по 90 евра помош за сите здравствени работници и исплата на 170 евра за сите пензионери во февруари.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Во Македонија има повеќе граѓани кои воопшто не бараат работа од вработени
Следната статијаЛуѓето кои пијат по две шољи засладено кафе секој ден се подолговечни

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде