Во јуни, Европската агенција за животна средина (ЕЕА) објави извештај за квалитетот на европските води погодни за пливање. Според него, таа е прогласена за најдобра земја во Европа за пливање, а интересно е што нема ни море. Според извештајот, речиси 85 отсто од базените во Европа се рангирани како „одлични“, пренесува CNN.

Годишниот извештај за водата за капење следеше речиси 22.000 места за капење во внатрешноста и крајбрежјето во земјите-членки на ЕУ, Албанија и Швајцарија. Земјите не мора да имаат излез на море за да се направи оваа листа, бидејќи се земаат предвид и езерата и другите области за капење. Велика Британија, која ја напушти ЕУ, за првпат беше изоставена од извештајот.

АВСТРИЈА, земја без излез на море, позната по многуте прекрасни езера, вклучувајќи ги и алпските води на езерото Ахен во Тирол и езерото Вајсен со смарагд нијанса, се на врвот на скалата. Дури 97,7 отсто од нејзините води се прогласени за одлични.

Веднаш по Австрија, во првите пет се: Малта, Грција, Хрватска и Кипар. Португалија е на 10-то место со 88,5 отсто, а потоа следат Италија и Шпанија. Дестинацијата атрактивна за туристите, Франција, заостанува во рангирањето со 75,7 отсто. Најниско е рангирана Полска, со само 44,5 отсто од местата за капење со добар квалитет на водата, пишува Index.hr.

За да се дојде до овие резултати, Европската агенција за животна средина во соработка со Европската комисија направи проценка со тоа што локалните и националните власти земаа примероци од водата за време на сезоната на капење и анализираа присуство на бактерии кои укажуваат на загадување од канализацијата и сточарството.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Кога бесот на работодавачите е сосема оправдан
Следната статијаПричини за појава на главоболка додека сте на одмор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде