Проф. Д-р Предраг Митровиќ, кардиолог во Ургентниот центар на Србија, за „Блиц“ објаснува дека по совладувањето на коранвирусот се препорачува земање ацетилсалицилна киселина, без разлика дали клиничката слика била потешка или полесна.

Се препорачува ацетилсалицилна киселина бидејќи спречува размножување на вирусот во акутната фаза, како и формирање на тромби, или каква било тромбоза и ги намалува воспалителните процеси доколку ги има. Овие лекови се корисни во акутната фаза, но и во продолжениот третман бидејќи спречуваат формирање на згрутчување на крвта или по претходна компликација на коронавирус, кога станува збор за тромбоза. Што се однесува до периодот, според некои студии се советуваат минимум 40 дена, некои велат три месеци, а некои студии до шест месеци, тврди Митровиќ.

Тој продолжува дека возраста не е ни најмалку важна и дека секој што знае дека нема контраиндикации за лекот треба да зема ацетилсалицилна киселина по надминување на коронавирусот.

Во принцип, возраста не игра никаква граница, има разлика во метаболизмот во однос на возраста и во брзината на формирање на тромбови, како и во степенот на воспалителен процес. Во секој случај, препорачливо е да го земаат сите што можат и кои немаат контраиндикации – објаснува докторката.

Вирусот првенствено ги напаѓа белите дробови, а потоа и сите други органи.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,ЕУ со детален извештај за поврзаноста на вакцинацијата со бројот на смртни случаи од ковид19
Следната статијаИзлезот на автобусот „Беса транс“ од Скопје не бил евидентиран од страна на царинските службеници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде