Идејата за намерна  инфекција со омикрон станува сè попопуларна, вели др. Пол Офит, директор на Центарот за едукација за вакцини во Детската болница во Филаделфија, известува CNN и N1.

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината, зошто не би можеле намерно да се заразите со омикронот за да стекнете природен имунитет и да ставите крај на таа приказна?

Омикрон е сепак поблага варијанта, нели? Ова се прашања кои деновиве често можат да се видат на социјалните мрежи, пренесува N1.

Теоријата се шири како шумски пожар, и меѓу вакцинираните и невакцинираните, потврдува др. Роберт Марфи, директор на Институтот за глобално здравје Хејви на Медицинскиот факултет во Фајберг на северозападниот универзитет, предупредува: Треба да бидете луди за намерно да се заразите со ова. Тоа е како играње со динамит.

Во секој случај не треба намерно да се заразувате со омикрон од 4 причини:

  • Омикронот не гарантира поблага клиничка слика;
  • Не е гаранција за имунитет и заштита од други соеви на ковид;
  • Пренесувате болест на деца чиј имунитет е кревок;
  • Ќе го оптеретите здравствениот систем.
ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Сојуз на синдикати: Работодавецот мора да ги покрие трошоците за хранарина и за работниците кои работат од дома
Следната статијаДали работниците навистина добиваат поголеми дневници за работа за празник или во недела?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде