Стресот на работа стана наше секојдневие, особено ако работата е поодговорна. Постојаните телефонски разговори, роковите, напнатата атмосфера и други ситуации ни ја трошат енергијата.

Притисокот што ова го создава врз нас несомнено ќе ја намали нашата продуктивност. За да можете да ги завршите сите задачи, треба да најдете начин да се опуштите и да се ослободите од стресот.

  • Масирање на челото и слепоочниците

Масирајте ги рабовите на растот на косата со нежни, бавни и кружни движења. Масирајте ја областа околу 3 минути, но внимавајте да не ја иритирате кожата и да ги одржувате вашите движења агресивни.

  • Не проверувајте ја вашата е-пошта на секои 5 минути

Ве молиме почекајте најмалку еден час пред да ја освежите почетната страница на е-поштата. Можеби не звучи многу иновативно, но ќе се изненадите кога ќе почнете да го применувате овој совет, вашата напнатост ќе биде многу помала.

  • Работен простор

Освен што е важно работниот простор да ви е уреден, вашата психа значително ќе биде засегната ако вметнете растение, особено мирис на цитрус и залепите постер. Збогатете го вашиот работен простор со елементи кои се поврзани со среќа, позитивност и убави нешта.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска патувањата во Грција без PLF формулар
Следната статијаКовид-19 зафаќа сѐ повеќе животински видови

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде