Ова сочно овошје е одличен извор на многу важни хранливи материи.

Најчестите витамини во праските се А, Ц, Е, К и Б3.

Од минералите има калиум, бакар, манган, магнезиум, железо, калциум, фосфор и селен.

Содржи фолна киселина, хлорогена киселина, каротеноиди, рутин, кверцетин, катехини, влакна, јаглехидрати и малку помали количини на протеини и масти.

Благодарение на моќните антиоксиданси – витамините Ц и Е – праската може да биде од голема корист за одржување на здравјето на целиот организам.

Антиоксидансите ги штитат клетките од негативните ефекти на слободните радикали и на тој начин спречуваат многу здравствени проблеми.

Покрај тоа, витаминот Ц помага во борбата против алергии, вирусни инфекции и батерии, респираторни заболувања и голем број други болести.

Витаминот Е е особено ефикасен во спречувањето на формирање на артериска плака, стеснување на артериите и развој на атеросклероза.

Благодарение на витаминот Б2, праските се одличен сојузник за добар вид и убава и здрава кожа.

Високата содржина на калиум во овошјето од праска е одговорна за спречување на болести на бубрезите, како и за спречување на чир на желудникот.

Влакната присутни во овие вкусни плодови промовираат детоксикација на телото, го зачувуваат здравјето на срцето и крвните садови, помагаат во регулирање на нивото на шеќер во крвта и придонесуваат за здраво варење.

Биофлавоноидниот рутин помага во зајакнување на капиларите, помага во отстранување на проширените вени, го намалува штетниот ЛДЛ холестерол и го намалува ризикот од срцеви заболувања.

ИЗВОРАлтернатива
претходниот член,Пет причини зошто да јадете маслинки секој ден
Следната статијаНаучна студија за дрвјата: Старите дрвја растат побрзо од младите!