Сигурно сте слушнале дека кефирот е една од најздравите намирници, но можеби не сте знаеле дека може да ви помогне при нега на сува кожа и коса.

Можете да намачкате и со кефир на целото тело, а особено им помага на луѓето кои имаат екстремно сува кожа на рацете.

Најдобар ефект ќе имате доколку го користите и за надворешна и за внатрешна употреба.

  • Маска за лице

Намачкајте го кефирот по целото лице и почекајте да се впие. Постапката повторете ја, додека не видите дека кожата повеќе не се впива – тоа значи дека е доволно хидрирана, па исплакнете со млака вода.

  • Кефир против темни кругови

Кога ќе се истакнат темните кругови околу очите, измешајте 1 лажичка лимон и 2 лажички кефир и натопете ги очните капаци.

Лимонот помага во нивното избелување, а кефирот во хидратацијата. Исплакнете со млака вода кога сè ќе се впие и ќе изгледате многу посвежо.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска е Меѓународен ден на лицата со попреченост
Следната статијаОваа категорија на луѓе е изложена на најголем ризик од омикрон

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде