Квалитетот на спермата кај некои мажи бил нарушен дури и неколку месеци по закрепнувањето од Ковид-19, покажа неодамнешното истражување на белгиските научници.

Нивната студија покажа дека спермата сама по себе не е заразна, но во група од 35 мажи кои дадоа примероци за анализа во рок од еден месец по закрепнувањето од симптоматска инфекција со коронавирус, намалена подвижност на спермата беше забележана кај 60 проценти и помал број на сперматозоиди кај 37 проценти од испитаниците.

Според податоците објавени во понеделникот во стручното списание Fertility and Sterility, примероци од семиња се добиени од 120 партиципиенти.

Белгијците во просек имаат 35 години, во просек 52 дена по закрепнувањето од Ковид-19.

Кај 51 испитаник тестиран помеѓу еден и два месеца по закрепнувањето од Ковид, 37 проценти имале намалена подвижност на сперматозоидите, а 29 проценти имале помал број на сперматозоиди.

Кај 34 испитаници кои дале примерок од сперма најмалку два месеци по закрепнувањето од Ковид, подвижноста на спермата била нарушена кај 28 проценти, а помал број на сперматозоиди бил забележан кај 6 проценти.

Тежината на болеста, или инфекцијата со ковид-19, не е во корелација со карактеристиките на спермата, велат истражувачите.

Двојките кои сакаат дете треба да бидат предупредени дека квалитетот на спермата по инфекцијата со Ковид-19 не е оптимален за повеќето. Проценетото време за опоравување од болеста е 3 месеци, а во тек е дополнително истражување за да се потврди и утврди дали помал број на мажите имаа трајни последици, заклучија белгиските научници.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Денеска е национален празник за Труците во Македонија
Следната статијаЛуѓето кои јадат лути пиперки во големи количини се повитки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде