Од 2006 година до денес овој празник се одбележува како национален празник на Турците во Македонија.

На 21 декември 1944 година, наводно за прв пат во Македонија почнало да се одржи настава на турски јазик, што е ноторна невистина.

Така што овој датум е прифатен како национален празник на Турците од Македонија.

За турската заедница во Македонија 21ви Декември е неработен ден.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Полицајци и цариници од Диво Насеље под сомнение дека криумчареле дрога
Следната статијаКовидот сериозно го нарушува квалитетот на спермата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде