Некои пациенти со корона вирус кои се соочиле со симптоми на болеста со месеци откако биле позитивни на тестот, опишуваат еден од симптомите како „мозочна магла“ за која почнуваат да мислат дека никогаш нема да престане.

Д-р Костантино Јадекола, невролог кој раководи со Институтот „Феил мозок“ на Медицинскиот факултет „Вил Корнел“, го објаснува она што досега се знае за списанието „Mashable“.

Се приближува осум месеци од почетокот на пандемијата „Ковида-19“ и станува јасно дека дел од над 44 милиони луѓе ширум светот заразени со вирусот не се опоравуваат целосно.

Овие луѓе, од кои некои биле болни од почетокот на пандемијата, понекогаш се жалат на отежнато дишење, слабост, осип и палпитации. Еден од најчестите долгорочни симптоми е постојана „мозочна магла“.

Не е медицински термин, туку разговорно име за низа когнитивни симптоми како што се конфузија, проблеми со фокусирање, губење на меморијата и бавни реакции.

Пациентите често велат дека не можат да се концентрираат, не можат да запомнат обични работи, се чувствуваат како да не можат да сторат ништо.

Во август, објавена е статија во која се прегледуваат ефектите што Ковид-19 ги ​​има врз нервниот систем, вклучително и мозокот.

Некои заболени од вируси може да доживеат невролошки симптоми, од мали како губење на вкус и мирис до сериозни компликации како мозочни удари.

Сепак, истражувачите не разбираат како се случува ова.

Не е јасно дали вирусот директно влијае на мозокот или овие ефекти индиректно се должат на други симптоми или компликации.

На пример, поради недостаток на кислород или откажување на бубрезите за време на тешка болест, едно лице може да стане делириум, збунето и понекогаш насилно во состојба наречена енцефалопатија.

И двете од овие компликации можат да се појават во тешки случаи на Ковид-19.

Случаите на „мозочна магла“ по поблаги случаи на Ковид-19 се уште позабурливи.

Други сериозни последици од корона вируси, како што се САРС и МЕРС, можат да навлезат во мозокот и да предизвикаат долгорочни последици.

Но, овие вируси се генерално посериозни, па сè уште не е јасно дали корона вирусот ќе се однесува исто.

Пациентите кои преживеале корона вирус понекогаш може да се чувствуваат толку исцрпено што не можат да работат, па дури и да станат од кревет, додека кај други овие когнитивни ефекти може да бидат еден од најслабите симптоми.

ИЗВОРЗдравје Слободна Далмација
претходниот член,Илон Маск гради самооддржлив град на Марс
Следната статијаРекорден раст на БДП во САД во третиот квартал и покрај голем број нови инфекции

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде