Многумина ги сметаат костените за вкусно овошје на природата и не можат да одолеат на мирисот на печени костени на улица.

Сепак, малку луѓе знаат дека костените имаат и голем број позитивни ефекти врз нашето здравје. Тие го подобруваат здравјето на цревата, го зајакнуваат имунитетот и коските, го намалуваат крвниот притисок, штитат од кардиоваскуларни болести, ги подобруваат когнитивните способности, спречуваат хронични заболувања и може да уживаат кај дијабетичарите.

Иако костен на прв поглед не е особено привлечно овошје, нешто посебно се крие во него бидејќи се консумира илјадници години. Костен е плод на истоименото дрво кое се наоѓа во шумите на северната хемисфера. Иако постојат различни видови костени, повеќето имаат слични својства и хранливи материи.

Сепак, тие не треба да се мешаат со дивиот костен, кој најмногу се користи само за медицински цели.

Иако може да се користат различни делови од дрвото, овошјето од костен е дефинитивно најпознато.

Најпопуларните се несомнено печените костени, но има и многу други работи што може да се подготват од костени. Може да се готви, да се направи пире од костен, да се пржи, захаросано или да се меле во брашно од костен, што е одлично за печење леб. Неговиот уникатен вкус се ужива низ целиот свет, а особено е пофален за неговите важни хранливи вредности.

Костените содржат голем дел од растителни влакна, минерали, добри масти, витамини, антиоксиданти и други важни хранливи материи, што ги рангира меѓу супер здравата храна. Сепак, оние кои се алергични на ореви, треба да избегнуваат костени, но на други им се препорачува да консумираат костени.

Главната сезона на костените обично започнува во октомври. Бидејќи костените содржат помалку маснотии од другите јаткасти плодови, потребно е малку повеќе внимание при нивно складирање, бидејќи тие се расипуваат доста брзо. Најдобро е да го чувате во фрижидер и да го консумирате во рок од неколку недели.

Позитивни својства на костен

Помала калориска вредност: Во споредба со другите јаткасти плодови, костените содржат помалку калории (само 180 kcal на 100 g) и маснотии, но исто така се богати со витамини, минерали и фитонутриенти, кои се неопходни за нашето здравје.

Храна без глутен: Костените не содржат глутен, затоа се одлична храна во исхраната без глутен и пченица.

Превенција и контрола на дијабетес: Многумина не се свесни дека диеталните влакна играат многу важна улога во превенцијата и контролата на дијабетесот.

Храната богата со растителни влакна, вклучително и костените (8,1 g влакна на 100 g), се сметаат за храна со низок гликемиски индекс, што значи дека тие побавно го зголемуваат нивото на шеќер во крвта. Ова помага да се спречат брзи скокови и падови на нивото на шеќер, што е особено опасно за дијабетичарите.

Здравје на имунолошкиот систем: Високо ниво на витамин Ц и други антиоксиданти ги рангираат костените меѓу добрите зајакнувачи на имунитетот. 100 гр костени содржат дури 43 мг витамин Ц, кој покрива 72 проценти од дневните потреби.

Со готвење и печење, неговата вредност нормално паѓа на 40 проценти. Витаминот Ц не само што го стимулира производството на бели крвни клетки, туку делува и како антиоксиданс, со што ги заробува слободните радикали во организмот и ги неутрализира пред да можат да ги оштетат клетките. Затоа е одлично оружје во борбата против оксидативниот стрес, кој е главниот виновник за повеќето болести на модерното време.

Регулирање на коскената густина: Бакарот и магнезиумот не се првите елементи на кои треба да се размислува кога се зборува за здравјето на нашите коски. Сепак, бакарот е многу важен во процесот на апсорпција на железо во крвта, што е клучно за здравјето на коските.

Магнезиумот исто така ја зголемува коскената минерална густина и истовремено има многу позитивни здравствени својства. Со помош на минерали, кои ги има и во костените, може да се спречат или забават болести кои доаѓаат со возраста, како што е остеопорозата.

Здравје на цревата: Костенот е еден од јаткастите плодови со најголем процент на диетални влакна, што е многу важно за движење на столицата низ цревата, бидејќи тие ја стимулираат перисталтиката и со тоа спречуваат формирање на воспаление во цревата.

Влакната исто така можат да помогнат во оптимизирање на апсорпцијата на хранливите материи, што значи поголемо искористување на проголтаната храна и повеќе хранливи материи за организмот.

Подобрување на меморијата: Со помош на костени, можеме да ја подобриме и меморијата и функцијата на мозокот. Имено, костенот е богат извор на витамин Б комплекс (ниацин (Б3), рибофлавин (Б2), тиамин (Б1)), кои се директно поврзани со правилниот невролошки развој и функција.

Само 100 гр костени обезбедуваат 11% од дневната потреба за ниацин, 100% од потребата за тиамин и 12% од рибофлавинот. Калиумот, кој исто така се наоѓа во костените, го стимулира протокот на крв во мозокот и со тоа промовира добро здравје на нервниот систем, со што се подобрува и концентрацијата и меморијата.

Спречување на хронични заболувања: Слободните радикали во организмот ги оштетуваат клетките, што доведува до оксидативен стрес и развој на хронични заболувања и карцином. Со помош на антиоксиданти во костените можеме да помогнеме во борбата против слободните радикали, така што веќе консумирањето на една рака костени на ден има позитивен ефект.

Регулирање на крвниот притисок: При намалување на крвниот притисок, само неколку минерали се поважни од калиумот. Калиумот го регулира движењето на водата во телото, го зголемува протокот на крв и го намалува притисокот врз проширените вени.

Ваквото намалување на крвниот притисок може да го подобри целокупното здравје на срцето и да го намали ризикот од мозочен удар и срцев удар.

Здравје на срцето: Многумина веруваат дека мастите се штетни за нашето здравје, а факт е дека на нашето тело му е потребна одредена количина маснотии за нормално функционирање.

Костените се богат извор на мононезаситени масни киселини, за кои е докажано дека го намалуваат лошиот холестерол (ЛДЛ) и го зголемуваат добриот холестерол (ХДЛ), кој помага во регулирање на вкупниот холестерол во крвта, ги намалува воспалителните процеси во организмот и ризикот од атеросклероза и згрутчување на крвта. Соодветно на тоа, ризикот од мозочен удар, кардиоваскуларни и кардиоваскуларни болести е помал.