Кора од банана е одлична хранлива материја за растенијата (вклучувајќи рози и домати).

Минералите што ги содржат, вклучувајќи калиум, магнезиум, фосфор, азот и калциум, го стимулираат растот и цветањето на растенијата.

За да користите кора од банана за исхрана на растенијата, можете да ги закопате во земја пред садење, исто така можете да ги исушите, сомелете и измешате со почвата или да ги користите како компонента за компост – откако ќе ги извадите налепниците, ставете малку земја на дното од састија, поставете ја кората, а потоа покријте ја насекаде.

  • Кора од банана ги чисти листовите и ги прави сјајни

За да ги исчистите листовите од прашина и да им дадете природен сјај, само избришете ги со внатрешноста на кората од банана. Подобро е да не се користи кора од многу зрели плодови за чистење – тие можат да остават кафеави влакна на листовите.

  • Кора од банана ги храни домашните растенија

Од кора од банана можете да подготвите и хранлив раствор за наводнување на цвеќето. Доволно е во тегла, на пример, да се стави една-две кора и да се прелие со вода. По неколку дена течноста е готова – веднаш ја користиме. Ова особено добро функционира за цветните растенија – фосфорот и калиумот што ги содржи ќе им помогнат да цветаат обилно.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Зошто не треба да одиме во кревет доколку не ни се спие?
Следната статијаФајзер очекува заработка од 36 милјарди долари од вакцината против ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде