Јаболков оцет е еден вид оцет што се создава со ферментација на природен сок од јаболко.

Се користи за готвење, но исто така е познат и како лек во природната медицина.

Содржи многу минерали и витамини: калиум, натриум, магнезиум, калциум, фосфор, железо, флуор. Содржи витамини Ц, А, Е, Б1, Б2, Б6, бета-каротен.

Користете мед и јаболков оцет во комбинација за детоксикација на организмот.

Што лечи јаболков оцет?

Земете две лажици пред спиење (регулира шеќер во крвта, триглицериди и холестерол).

  • го намалува крвниот притисок
  • го елиминира заморот и летаргијата
  • помага при проширени вени и ревматизам – се користи како облекување или се нанесува на болно место
  • го чисти лицето и е одличен против егзема
  • ја зајакнува косата и се користи против првут
  • лош здив – користете го за плакнење на устата
  • помага при слабеење – јаболков оцет го забрзува варењето и го регулира процесот на потрошувачка на
  • калории, го намалува апетитот

Мед и јаболков оцет за детоксикација на организмот

Оцетот е природно кисел, но кога се консумира, станува алкален.

Медот има мала PH вредност, но ја зголемува алкалноста на организмот во моментот на консумирање.

Заедно, овие две супстанции влијаат на телото да се ослободи од прекумерната киселост како резултат на стресниот начин на живот и потрошувачката на нездрава храна, алкохол, газирани пијалоци, цигари.

Мешавината од јаболков оцет и мед најдобро се консумира на празен стомак наутро, половина час пред оброците.

Елиминира киселина, металоиди, лош здив и го зајакнува дигестивниот систем.

ИЗВОРНовости/FOTO: Depozit
претходниот член,Французите произведуваат нова вакцина против ковид19
Следната статијаКако се манифестира срцев удар кај мажите, а како кај жените?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде