Двесте ученици од училиште во Англија јаделе банани за појадок, закуски и ручек во текот на целата година, со цел полесно да ги завршат своите испити.

Се покажа дека ова доведе до студентите да учат подобро и полесно затоа што тие се повнимателни благодарение на калиумот од бананите.

Бананата е една од омилените намирници бидејќи е многу вкусна, но што е уште поважно, е подеднакво здрава.

yellow banana fruit on blue surface

Утринска мачнина

Бананата како закуска помага во одржување на идеалното ниво на шеќер во крвта, што директно ги намалува шансите за утринска мачнина.

Ова уникатно овошје е богато со калиум и содржи малку сол, што е идеална мерка во борбата против високиот крвен притисок.

Дури и американската Администрација за храна и лекови потврди дека овие плодови може да се користат за производство на лекови и други средства во борбата против мозочен удар и висок крвен притисок.

Според истражувањето спроведено на луѓе кои страдаат од депресија, многумина се чувствувале подобро откако јаделе банана.

Причината е состојката триптофан, еден вид протеин што телото го претвора во серотонин – хормонот на среќата, кој релаксира, го подобрува расположението и нè прави посреќни.

Големи количини на железо во бананите овозможуваат и го стимулираат производството на хемоглобин, со што се намалуваат шансите за развој на анемија, но исто така се помага и за лекување.

Бананите помагаат во нормалното работење на цревата без употреба на лаксативи, и тие се едни од најбрзите начини за намалување на мамурлакот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде