Кофеинот, најшироко користеното соединение за поттикнување енергија во светот.

Кофеинот е енергетско соединение на фитонутриенти кои ги блокираат рецепторите на аденозин. Аденозин е хемикалија која го поттикнува спиењето во мозокот и која се акумулира во текот на денот, што прави да се чувствуваме поспани како што минува денот – вели Џулија Коган, д-р по психологија и стрес и тренер за спиење, пишува Mind Body Green. Бидејќи кофеинот влијае на начинот на кој нашиот систем ја регулира поспаноста, несомнено е дека кофеинот може да влијае и на здравјето на нашиот сон.

Разбирањето како кофеинот влијае на вашето тело е од суштинско значење за да ги искористите неговите придобивки.

Колку долго останува кофеинот во телото?

Кофеинот останува во системот подолго отколку што многумина мислеа. Телото треба да обработи само половина од кофеинот – околу пет часа, но тоа може да варира од еден до девет часа – вели Мередит Бродерик, доктор на науки, невролог и специјалист за спиење, пишува Mind Body Green.

Поголемиот дел од кофеинот целосно се апсорбира 45 минути по ингестијата, но не го напушта телото некое време.

Гените имаат големо влијание врз чувствителноста на кофеинот.

Се покажа дека варијациите во гените CIP1A2 и AHR влијаат на тоа колку брзо телото го метаболизира кофеинот. Истражувањето исто така покажа дека луѓето со варијации во генот ADORA2A доживуваат посилни ефекти на кофеинот во подолг временски период, вели Коган.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ќе се воведуваат блок тарифи за домаќинствата во зависност од потрошувачката на електрична енергија
Следната статијаФројд објаснува која карактеристика ја имаат сите „глупави“ луѓе

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде