Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети – како да препознавате глупави луѓе!

Првиот знак на човечката глупост е целосно отсуство на срам

Легендарниот психијатар многу брзо ја открил човечката глупост, а како да ја откриете, советува во една единствена реченица:

Првиот знак на човечката глупост е целосното отсуство на срам, рече Фројд. Така, кога ќе се најдете во ситуација да се срамите од туѓото однесување или изјава, или кога сте изненадени од некои луди постапки – веднаш знаете со кого си имате работа.

Ако не те ценат, не се докажувај – биди тоа што си!

Тоа не е проблем во вас, тоа е во нив. Затоа, не ги намалувајте критериумите и не правете што сакаат, не изигравајте го нивниот кловн. Верувај дека ќе те искористат во одреден момент, тоа е во луѓето.

Кога ќе им дадеш еден прст – ти ја земаат цела рака. На крајот, поради се, навистина повеќе нема да те ценат, па се што си направил и си поминал ќе биде залудно. Ако не те ценат, не докажувај се – биди тоа што си. Не ја намалувајте цената на вашето достоинство за да стекнете доверба, и онака нема да ја добиете.

Ако не ви веруваат – не се оправдувајте

Кога не сакаат да веруваат – нема да веруваат. Ќе го искористи за некои лоши намери. Доволно е да останете верни на себе и покрај се и ќе видите како работите ќе се променат сами по некое време. Но, не очекувајте промени преку ноќ.

Вистинските луѓе порано или подоцна ќе ја откријат вашата вредност.

Кога ќе најдете такви луѓе, држете ги како капка вода на дланка, а другите игнорирајте ги. Вашите очи нема веднаш да ја забележат вредноста на таквите луѓе, но штом ќе ги препознаете, не дозволувајте ништо да ве одвлекува од нив.

Кога ќе станете најдобрата верзија од себе, тогаш ќе се појават луѓе чие присуство ќе стане вистински авантурист на заедничкиот живот. Тогаш вашиот заеднички живот ќе стане она што отсекогаш сте го посакувале.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Колку долго кофеинот останува во нашето тело и кога е време за „уште едно“ кафе
Следната статијаНеобјаснети случаи на тежок хепатитис пријавени кај 400 лица ширум светот, може да се резултат на прележан ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде