Сигурно отсекогаш сте учеле дека „вреди да се јаде на лажица“, па нашите мајки и баби не советуваа да јадеме супа секој ден. Особено сме уверни во ова јадење кога ќе се разболиме, велат дека делува како инфузија и дека е здравствена бомба.

Ова не е далеку од вистината, бидејќи има неколку здравствени придобивки. Сепак, рускиот гастроентеролог Наталија Шустова открива дека постои група на луѓе кои никогаш не треба да јадат супа.

Можете да јадете супа или супа секој ден ако немате акутни гастроинтестинални заболувања за кои е потребна посебна диета. Тогаш тоа може да предизвика спротивен ефект кај акутните заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Ако на лицето му е дијагностициран гастритис, панкреатитис или чир на желудникот, ова јадење треба да се исклучи од исхраната. гастроентеролог.

Сите мислат дека супата е добра за секаков вид на здравствени проблеми, што е далеку од вистината.

Ваквите јадења го стимулираат производството на хлороводородна киселина. Во случај на проблеми со гастроинтестиналниот тракт, напротив, таа мора да се намали. Ова ви овозможува да не го влошите воспалението. Во овој случај, подобро е традиционалните супи да ги замените со зеленчук , но оние подготвени без претходно пржење, вели д-р Наталија и додава:

Ваквите јадења се сметаат за диетални бидејќи се богати со влакна. Може да се препорачаат како здрава исхрана при слабеење или лекување. За да се зголеми хранливата вредност на супата од зеленчук, можете да додадете мешунки, вели гастроентерологот.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Македонците пијат ракија, а што од пијалоци конзумираат другите народи низ светот и зошто?!
Следната статијаОвие два дена ќе биде топло, но со услови за дожд и грмежи

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде