Се препорачува да се консумираат еден до два кефир од 200 грама секој ден за максимално пробиотичко здравје – посочува Марголис.

Имајте на ум дека една порција од 200 грама кефир се смета за една порција млечни производи.

Обичниот кефир е секогаш најдобар, но ако сакате со вкус, обидете се да ги барате оние со ограничени количини додаден шеќер.

Исто така, ќе сакате да барате сорти на кефир каде што етикетата вели живи и активни култури.

Недостатоци на кефир

Оваа пробиотичка храна богата со хранливи материи нема многу недостатоци, но Марголис вели дека оние со ослабен имунолошки систем треба да разговараат со својот лекар пред да консумираат кефир, бидејќи содржи живи и активни култури.

Бидејќи кефирот не е наменет за лекување на медицински состојби, ве советувам да се консултирате со вашиот лекар или регистриран диететичар за какви било здравствени проблеми, вашата исхрана и специфични здравствени состојби – заклучи диететичарот.

Личностите со алергија на млечни протеини или оние што ги советува лекар да избегнуваат пробиотици од медицински причини, исто така, треба да избегнуваат да консумираат кефир, пишува Живим.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Став на науката: Парови во отворени врски се посреќни!
Следната статијаКоја боја на очи е најретка меѓу светската популација?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде