Кои се причините за дијабетес тип 1?

Генетиката може да игра улога во развојот на дијабетес, но не мора.

Понекогаш се случува едниот близнак да има дијабетес, а другиот не.

Ова ни укажува дека и околината игра голема улога во тоа дали ќе развиете дијабетис или не.

Сепак, не се знае точно што е клучно од нашето опкружување за развој на дијабетес 1.

Некои студии велат дека доењето ја намалува можноста за развој на дијабетес тип 1, но дури и тоа не е доволно истражено.

Кои се симптомите на дијабетес тип 1?

Ние не ја знаеме вистинската причина за оваа болест, ниту знаеме како може да се спречи дијабетес 1.

Сепак, можеме да ги препознаеме симптомите со цел да спречиме појава на дијабетична кетоацидоза, состојба што го става лицето во опасност од смрт.

Дијабетесот може да биде манифестиран преку:

Жед

Често мокрење, потреба бебето постојано да менува пелени, ако детето мокри во кревет иако научило да користи нокширче.

Замор

Сите пациенти ги развиваат овие симптоми. Висок шеќер во крвта се излачува преку урината, што доведува до премногу често мокрење, а со тоа и прекумерна жед.

Тогаш голема количина јаглехидрати се излачува од телото, така што лицето останува без енергија. Како резултат на тоа, слабеете.

Како се лекува дијабетес тип 1?

Дијабетес тип 1 не може да се излечи, но може да се лекува и да се држи под контрола.

Во повеќето случаи, ова се прави со давање инсулин.

Важно е редовно да го мерите нивото на шеќер во крвта.

ИЗВОРАло
претходниот член,Како на достоинствен начин да покажете дека сте разочарани од некој
Следната статијаНајчести фобии: Агорофобија, акрофобија, клаустрофобија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде