Во зависност од бојата на кората, ова овошје ќе има различно влијание на вашето тело, па дури и на вашето здравје. Во некои случаи се претпочита да се јаде зелена, а во некои презрели банани.

Затоа, треба да знаете каков ефект постигнува бојата на кората и затоа изберете идеална баба за себе.

  • Шеќер

Зелените банани со текот на времето ќе станат презрели, а со тоа и послатки. Затоа бананите со пеги имаат поголемо влијание на шеќерот во крвта и побрзо се вари.

Како што созреваат бананите, гликемискиот индекс се удвојува.

Затоа е важно да ги јадете бананите додека се уште малку зелени, бидејќи само така ќе го добиете најдобриот ефект за стабилизирање на шеќерот во крвта.

  • Затвор

Од друга страна, поголема е веројатноста да добиете запек ако јадете зелени банани, бидејќи незрелата банана може да ги влоши вашите проблеми со запек.

Поради бавното варење на уникатните молекули на зелената банана – пектинските влакна и отпорниот скроб – поединците кои веќе имаат бавно варење треба да избегнуваат незрели банани.

Ако не сакате пеги, тогаш пијте вода после секоја зелена банана за да го избегнете овој проблем.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Тешко е да се комуницира со искрени жени: Поставуваат незгодни прашања!
Следната статијаМилениумскиот крст на Водно е петти по големина во светот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде