Се смета дека добрата перница е мека, но сепак го потпира вратот и го одржува телото во правилна положба. Различни типови на перници имаат различен животен век и постојат различни тестови што можете да ги направите за да видите дали е време да ја замените перницата.

Општо правило е дека перниците треба да ги менувате на секои неколку години, но тоа зависи и од неколку различни фактори, како што се типот на перниците и колку често ги миете.

  • Кога да ја смените перницата?

Миењето и одржувањето на перницата може да го продолжи нејзиниот животен век. Затоа е важно да ги следите упатствата на етикетите. Еден од советите е одвреме-навреме да ги вшмукувате со правосмукалка за да се ослободите од прашината која се акумулира со текот на времето.

Едноставен тест може да одговори на прашањето за вистинското време да ја смените перницата на вистински начин.

Прво, преклопете ја перницата на половина. Ако остане така откако ќе го ослободите, време е да го фрлите.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Проф. д-р Владимир Трајковски: Потребно е да се овозможат попристапни места за лицата со аутизам
Следната статијаЛековите за потенција оставаат психички последици

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде