Доколку чувствувате дека имате повеќе енергија поради алкохолот, тоа може да биде предупредувачки знак дека вашето здравје е веќе загрозено, велат експертите.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои чувствуваат наплив на енергија по консумирање неколку пијалоци се на чекор од дијагнозата на алкохолизам, вели Џозеф Валпичели, доктор на науки, специјалист за зависности и раководител на Центарот Валпичели.

Со други зборови, ако алкохолот ве „оживува“ наместо да ве „спушти“, тоа е сигнал дека сте во неволја и најверојатно не сте свесни за тоа.

Иако овој симптом сам по себе не е опасен, тој укажува дека постои шема на однесување што предизвикува загриженост. На пример, ако тој наплив на енергија ве „измами“ да можете да пиете многу повеќе отколку што може да поднесе вашето вистинско тело, вие сте на сериозен пат да станете алкохоличар, предупредуваат експертите.

Ако откриете дека кога почнувате да пиете, вашата желба за пиење се зголемува, постои ризик од зависност од алкохол, вели Волпичели.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Кина и Русија здружени против доларот
Следната статијаНе градете површни и лицемерни односи со другите луѓе

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде