Нејзиниот живот не се разликуваше од животот на милиони девојчиња кои пораснаа во Америка во 90-тите години на минатиот век, а потоа едно страшно зимско попладне, сето тоа се смени.

Беше 13 јануари 1996 година. За да го искористат максимално сончевиот, зимски ден, Амбер и нејзиниот петгодишен брат Рики возеа велосипеди до паркингот пред напуштена продавница. Некој постави рампи за велосипеди таму и сите деца од околината дојдоа тука да возат и да си играат.

По некое време, Рики реши да си оди дома и Амбер остана сама. Само неколку моменти подоцна, таа беше киднапирана!

Пензионираниот 78-годишен автомеханичар Џим Кевил беше единствениот сведок на злосторството. Живееше недалеку метри од паркингот и виде црно (или сино) пикапче како запира и возачот ја грабна девојката и ја турка во камионот.

Амбер врескаше и се бореше, но таа едноставно не беше доволно силна.

Џми веднаш повика полиција и екипата за неколку минути беше на самото место.

Тој го опиша киднаперот како „бел или хиспано маж, на возраст од 25 до 40 години, со просечна висина и градба“. Ова не помогна многу. Ситуациите за целосен странец да киднапира дете беа исклучително ретки и тешко се решаваа токму затоа што немаше многу докази од каде да се започне. Сепак, полицијата започна детално да ја пребарува околината, особено во потрага по црна (или сина) марка.

Повеќе од 50 полицајци и федерални агенти ја бараа Килибарната. Семејството, но и соседите и пријателите се вклучија во потрагата, а наскоро целата заедница очајно ја бараше девојчето.

За жал, ништо не помогна …

Пет дена по киднапирањето, случаен минувач кој го шетал кучето го пронашол телото на девојчето во поток што доаѓал поради бура што беснеела претходната вечер. Местото беше на помалку од 10 километри од паркингот од кој беше киднапирана Килибарната.

Таа беше потполно гола, освен еден чорап што и остана на ногата. Аутопсијата покажа дека киднаперот ја одржувал Амбер во живот најмалку два дена по киднапирањето. Таа беше претепана и силувана пред да и се пресече вратот.

Полицијата во Арлингтон заклучи дека отечената вода го донела телото таму каде што е пронајдено и дека е невозможно да се утврди каде било претходно. Ниту форензичарите не беа од голема помош. Водата измила повеќето докази од телото и детективите навистина немале каде да започнат.

Телефонот на станицата ѕвонеше од време на време и луѓето споделуваа одредени информации, но на крајот – се покажа дека сите траги се лажни.

До денес, случајот со киднапирањето и убиството на Амбер Хагерман останува нерасчистен.

Несреќа што ги смени законите

Веста за трагичната судбина на Амбер Хагерман се рашири како пожар низ Америка. На телевизија ја видела и извесна Дајан Симон од Форт Ворт, Тексас, а приказната многу ја потресе. Иако не ја познаваше ниту Амбер, ниту нејзиното семејство, таа самата беше мајка и длабоко сочувствуваше со родителите на несреќната девојка.

Така, таа дошла до идеја која на крајот променила сè!

Дајан отишла во една локална радио станица со револуционерна идеја. Ако медиумите веќе издаваат предупредувања за претстојните бури и лошите временски услови, зошто да не ги пријавувате и случаите на киднапирање на деца?

Ако локалната заедница веднаш дознаеше дека Амбер е киднапирана, можеби некој ќе го видел пикапот и ќе го пријавил во полиција? Можеби девојчето ќе се најде живо? Можеби сè би било поинаку?

Идејата заживеа!

Прво, медиумите во Тексас започнаа соработка со локалната полиција со цел заеднички да развијат систем за предупредување во случај на киднапирање на дете. Во текот на 1996 година, другите јурисдикции низ државата започнаа да воспоставуваат слични јавни информациски системи и со текот на времето, беше основана Националната програма за предупредување за килибар во САД.

Како работи системот?

Килибарна тревога (Недостасува Америка: Одговор за емитување на итни случаи) значи информација што е итно и истовремено поставена на сите можни канали за масовна комуникација – телевизија, радио, телефони, LED билборди, GPS навигација, социјални мрежи.

Програмата е прекината и јавноста низ целата земја веднаш дознава за исчезнувањето на детето, неговиот изглед и карактеристики, кога исчезнал, каде последен пат бил виден, што носел и со кого да контактира во случај да видат нешто.

Иако принципот е ист, амбер алармот не се нарекува насекаде така. Во Џорџија има „повик на Леви“ (во спомен на Леви Фради), во Хави „предупредување за пошта Килибарна“ (во спомен на Меил Гилберт), во Арканзас „предупредување за килибар на Морган Ник“ (во спомен на Морган Ник) и Ути „Рејчел алармирање“ (во спомен на Рејчел Ранијан).

Алармот за килибар не е секогаш звучен, но само кога полицијата проценува дека се исполнети сите претходно договорени критериуми.

Според податоците на официјалната веб-страница, се верува дека до оваа година, скоро 1.000 деца се спасени благодарение на овој систем. Според Роберт Ховер од Меѓународниот центар за исчезнати и експлоатирани деца, околу 95% од случаите на тревога во килибар се решаваат во рок од 72 часа.

До февруари 2005 година, сите држави во САД го прифатија предупредувањето за килибар, а сличен систем постои и во 22 други земји во светот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде