Според последните податоци на Евростат, Хрватска е втора најсиромашна земја во ЕУ и само Бугарија е посиромашна од неа.

Податоците за потрошувачката по глава на жител во 2019 година покажуваат дека Хрватска е на самото дно во Европската унија, пренесува порталот Индекс.

Податоците на Евростат покажуваат дека девет земји-членки се над просекот на ЕУ во однос на благосостојбата на материјалот во домаќинството.

Најбогат е Луксембург, што е за 35% над европскиот просек. Следува Германија со 22 проценти.

Австрија, Данска, Белгија, Холандија, Финска, Франција и Шведска се во групата земји кои имаат реална индивидуална потрошувачка од 9 до 18 проценти над просекот на ЕУ.

Романија не е во таа група, но е далеку пред Хрватска, која ја престигна во 2015 година.

Таа година, двете земји беа со 58 проценти од просекот на ЕУ, а сега, според новите податоци за 2019 година, Романија е со 79 проценти од просекот на ЕУ, а Хрватска со 66 проценти.

Романија сега се изедначи со Полска и ја престигна Грција, што е 78 проценти од просекот на ЕУ според потрошувачката.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Македонија прави последни обиди за тргање на бугарското вето
Следната статијаКиднапирањето на оваa девојче ги смени законите низ светот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде