Ако ги оставиме настрана очигледните форми на непочитување и понижување, како што се физичкото или сексуалното насилство, многу е тешко да се докаже или дури и да се опише некому што е тоа што прави да се чувствувате понижени во вашиот дом, како да сте помалку вредни.

Чувствувате дека вашиот партнер не ве почитува и со текот на времето тоа чувство станува се повеќе и токсично.

Најновите истражувања за влијанието на пандемиите и работата од дома врз поделбата на одговорностите во домаќинството покажаа дека скоро ништо не се сменило во последната година.

Така, во Хрватска, тешките работи во домаќинството, како што се миење прозорци и подови, чистење на бања или пеглање, сè уште во повеќето случаи (дури 89 проценти) ги вршат жени, додека мажите во повеќето случаи извршуваат мали работи како што се менување на сијалиците ( 92 проценти) или контактирање на техничари.

Затоа, многу жени веројатно ќе се препознаат себеси во ситуација кога се чувствуваат понижени, фрустрирани и лути што поголемиот дел од слободното време го поминуваат како модерна Пепелашка затоа што на нивните партнери не им паѓа на памет да учествуваат подеднакво во домашните работи.

Овде можеме да го продолжиме описот на ситуацијата кога тогаш таквата фрустрирана жена му се жали на својот сопруг, го обвинува дека не ја почитува, но тој е уморен од сето тоа, па тој едноставно се исклучува и не ја слуша.

Уморната жена и мрзлив маж кој не и го почитува трудот се на сигурен пат од разделба.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Голем скандал со вакцини: Научник плаќан од Фајзер да тврди дека АстраЗенека е штетна!
Следната статијаЕлизабета II денеска слави роденден, дали ќе присуствува и принцот Хари?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде