Денес, кралицата наполни 95 години, која, за жал, ќе се слави без нејзиниот сопруг, принцот Филип.

Ова е прв пат во седум децении кралицата да слави роденден без Филип.

Кралицата денес ќе престојува во замокот Винзор. За разлика од нејзиниот официјален роденден, кој се слави втората сабота во јуни, денес нема да има прослави.

Традицијата дека монарсите имаат два родендени датира од 1748 година, кога кралот Џорџ Втори го смени својот роденден на лето за да може да ужива во голема парада.

Бидејќи кралицата моментално жали, денес нема да има прослави за да се одбележи нејзиниот вистински роденден.

Членовите на кралското семејство се согласија да се ротираат во наредните денови за да ја посетат кралицата и да се осигурат дека таа нема да остане сама додека тагува.

Принцезата Ана и Софи, грофицата од Весекс, се меѓу првите гости на кралицата.

Кралицата се надева дека ќе го искористи убавото време што е можно повеќе за да им се придружи на членовите на семејството. Таа е многу среќна што го виде своето семејство, кое си даваше голема утеха едни на други, додека тие продолжуваа да жалат за загубата на принцот Филип – вели кралскиот извор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде