Калциумот е основен минерал за нашето здравје и тие не уверуваат дека млекото е неговиот главен извор, што е доста далеку од вистината.

Уште од детството бевме принудени да пиеме млеко, бидејќи калциумот е важен за нашите коски и заби.

Калциумот е исто така потребен за мускулна функција и сигнализација на нервите.

Но, дневната доза на калциум се добива од друга храна, особено со додавање во исхраната на неколку семиња и зеленчук богати со овој минерал.

Чиа семе

Само 45 грама чиа семиња дневно може да ви обезбедат иста количина калциум како чаша млеко. На овој начин можете да ги одржите вашите коски, заби и нокти здрави.

Семето Чиа е исто така полно со влакна и протеини за да ви помогне да останете сити подолго време.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Црвениот кромид е одличен за третирање на анемија и болести со крвни садови
Следната статијаСловенија ја забрани употребата на оваа вакцина поради смрт на 20 годишна девојка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде