Денешниот начин на живот бара долго седење, најчесто го поминуваме поголемиот дел од денот на работа каде што е неопходно да седиме.

Новите студии велат дека предолгото седење може да има негативни последици за вашето ментално здравје и благосостојба.

  • Како седењето влијае на здравјето?

Студијата на Универзитетот во Хадерсфилд покажа дека многу луѓе седат повеќе од осум часа дневно.

Тие рекоа дека тоа пак има штетни последици за нивното ментално здравје. Дури и луѓето кои работеа умерено или интензивно физички 150 минути неделно, имаа негативно влијание врз нивното ментално здравје.

Сите индикации се дека треба да вежбаме повеќе или да бидеме поактивни за да може седентарен начин на живот да дојде во рамнотежа, пишува Daily Mail.

Ако седиме повеќе од осум часа дневно, се препорачува да вежбаме околу 60 минути.

Истражувачите истакнуваат дека физичката активност не е само одење во теретана.

Важно е да одиме на прошетка по зелените површини.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Намирница која е најбогата со витамин Е и го јакне имунитетот
Следната статијаНевакцинираните наставници во Грција ќе бидат суспендирани

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде