Изложеноста на сончева светлина може да има сериозни ефекти врз кожата, вклучително и рак на кожата, па затоа е многу важно да ставите доволно креми за да ве заштитат.

Вистинската количина за употреба е една лажичка крем за лице и врат и треба да ја нанесувате повторно на секои два часа на сонце, вели д-р Марко Ленс.

Јас секогаш го препорачувам СПФ 30 затоа што штити од УВА и УВБ зраци, вели тој.

Тој исто така посочува дека заштитниот крем треба да се нанесува секој ден, дури и кога е надвор облачно и тврди дека нема „здрав црн тен“ затоа што сончањето неизбежно резултира со оштетување од УВ зрачење.

Потребни ви се околу шест лажички крем за да нанесете на целото тело.

Грижете се колку крем ставате, колку често и внимавајте да не заборавите некои делови од телото.

Луѓето прават најголема грешка мислејќи дека е доволно да се нанесе крем со голем заштитен фактор само еднаш на ден.

Неопходно е да се нанесе кремот 20 минути пред изложување на сонце и да се повторува апликацијата на секои 2 часа.

Кремот работи веднаш, но ако го дадете овој пат, кожата подобро ќе ја апсорбира и помалку е веројатно да се избрише на облеката или пот да ја измие.

Друга грешка што повеќето луѓе ја прават е користење на водоотпорни производи.

Студијата покажа дека нивната ефикасност е пониска по капењето, иако не е напишано на декларацијата.

Овој експеримент го спроведе британска организација која се бори за заштита на правата на потрошувачите.

Тие тестирале два водоотпорни производи и откриле дека СПФ паднал до 59 проценти по 40 минути поминати во солена вода.

ИЗВОРАло
претходниот член,Најчести грешки кои мажите ги прават, кога жената ќе бара развод!
Следната статијаОдносите не може да се рехабилитираат, штом еднаш ќе се расипат!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде